TIFF NEWS
AWARDS 16th edition TIFF 2018 »   INTERNATIONAL FEATURE COMPETITION The jury composed by: Andrea Wink (Germany), Besnik Krapi (Kosovo), Marija Perovic (Montenegro) GOLDEN OWL - BEST FEATURE FILM Irina by Nadejda Koseva | Bulgaria | 2018 A strong story about surviving in unpleasant surrounding through female character that shows how we can forgive and find the hope at the end. Një historie të fuqishme mbi mbijetesën në një mjedis të pakënaqshëm përmes një personazhi femër, e cila tregon si mund të ... Newsletter 2018 »   Tirana International Film Festival is the most important cinematographic event that takes place in Albania. Not only because is the oldest and most experienced but also for the highest number of applications, selective films’ capability, the rich program, fascinating discoveries and premieres of the most important cinematic films’ market today in the world. For all mentioned reasons, Tirana International Film Festival after applying was qualified as Festival from  the  Academy of Art an... Programme 2018 » Competition: 1. FEATURE INTERNATIONAL COMPETITION (Feature - EYE on TIFF) 2. SHORT INTERNATIONAL COMPETITION (Live Action - Animation - Student - Video Art & Experimental) 3. DOCUMENTARY INTERNATIONAL COMPETITION (Feature - Mid - Short Lengths) 4. BALKAN COMPETITION (Feature - Short) 5. IN ALBANIAN COMPETITION Non Competition: 1. SPECIAL SCREENINGs 2. FOCUS ( For Another Dream May '68 - Oscar® Nominated Short films 2018 - OIPLA Animation Poland 2018 - IVAN ARGOTE Video Art) 3. PAN... Festival description » GENERAL INFORMATION Tirana International Film Festival, which is implemented by the Tirana Film Institute,  is the biggest and the oldest Film Festival in Albania, placed in the capital city Tirana. The Festival was created in 2003 (it was the first film festival after 1 decade of gap from the official state film festival organized during the communism regime until 1990). The Festival is internationally recognized and screens every year more than 200 movies of all genres (feature, short, fictio...
Monday, 12 November 2018
Official selection
IN ALBANIAN COMPETITION
PDF Print E-mail

1. Boy With The Guitar by Kolec Traboini | Documentary | Albania | 30’

2. Dear Nita by Alban Zogjani | Fiction | Kosova | 8’

3. Five Minutes More by Valon Jakupaj | Fiction | Albania | 6’

4. Good Time To Die by Senad Abduli | Fiction | Macedonia | 17’

5. If We Can Do It We’ll Do It by Genc Berisha | Fiction | Kosova | 26’

6. Insecurity by Lediona Kasapi | Experimental | Albania | 11’

7. Kadenca Blu by Michael Philipps | Fiction | Kosova | 14’

8. Margarita by Kujtim Gjonaj | Documentary | Albania | 30’

9. No More Class War by Sokol Peni | Experimental | 2’

10. Of Dogs And Lions by Kristine Nrecaj | Fiction | Germany | 23’

11. Soldier With Apple by Lulzim Sula | Fiction | Albania | 19’

12. Sonata by Anxhela Dervishi | Fiction | Albania | 22’

13. The Diary Of Dreams by Xhulio Joka | Fiction | Albania | 21’

14. The Head by Bertrand Shijaku | Animation | Albania | 4’

15. The Killers by Ergys Meta | Fiction | Albania | 20’

16. The Last Breath by Leart Rama | Fiction | Kosova | 9’

17. The Piano by Xhelal Haliti | Fiction | Kosova | 25’

18. Trace by Zhani Terpini | Documentary | Albania | 3’

19. Umbrellas by Eduart Fisheku | Fiction | Albania | 12’

 
INTERNATIONAL FEATURE COMPETITION
PDF Print E-mail

1. Falling Star by Luis Minarro | Fiction | Spain | 105’

2. Gone Back by Ernest Meholli | Fiction | Holland & Kosova | 75’

3. Indian Summer by Gejza Dezorz | Fiction | Slovakia | 90’

4. Love Me by Philipp Eichholtz | Fiction | Germany | 80’

5. Rock In My Pocket by Signe Baumane | Fiction | USA & Latvia | 93’

6. Termitaria by Joseph Israel Laban | Fiction | Philippines | 91’

7. The Medicine Seller by Antonio Morabitto | Fiction | Italy | 110’

8. Viktoria by Maya Vitkova | Fiction | Bulgaria | 115’

 
FICTION Category - INTERNATIONAL SHORT COMPETITION
PDF Print E-mail

1. A Small Time-Space Discontiniuum by Goce Cvetanovski | Fiction | Macedonia | 14’

2. Amel by More Raca | Fiction | Kosova | 23’

3. Child K by Roberto De Feo & Vito Palumbo | Fiction | Italy | 22’

4. Crossing by Amos Ezra Katz | Fiction | Singapore | 18’

5. Dead Hearts by Stephen Martin | Fiction | Canada | 16’

6. Dog Eat Dog by Patrice Deboosère | Fiction | France | 12’

7. Dub Play by Nemanja Lazic | Fiction | Serbia | 20’

8. Flapper by Nicolas Sarkissian | Fiction | France | 29’

9. Flash by Alberto Ruiz Rojo | Fiction | Spain | 7’

10. From Anger by Margo Fruitier | Fiction | Belgium | 22’

11. Grounded by Alexis Michalik | Fiction | France | 19’

12. Guys Girls by Liam Engle | Fiction | France | 13’

13. Holiday At The Seaside by Cristina Grosan | Fiction | Bosnia- Herzegovina | 16’

14. Home & Key by Shwan Attoof | Fiction | Iraq | 14’

15. Nevermind. by Jean-Marc E. Roy | Fiction | Canada | 5’

16. One Of Them by Ilirjan Himaj | Fiction | Kosova | 30’

17. Red Hulk by Asimina Proedrou | Fiction | Greece | 28’

18. Room 606 by Peter Volkart | Fiction | Switzerland | 15’

19. Rosemary Jane by Carolina Petro | Fiction | UK | 17’

20. Substitute Teacher by Shiry Price | Fiction | Israel | 17’

21. The Dinner by Suela Bako | Fiction | Albania | 15’

22. The Outlaw by Aldi Karaj | Fiction | Albania | 20’

23. The Sleepwalker by Lenz Mauricio Claure | Fiction | Mexico | 21’

24. The Swing by Damien Dunne | Fiction | Ireland | 12’

25. The Visitor by Christian Johannes Koch | Fiction | Germany | 30’

26. Tom In America by Flavio Alves | Fiction | USA | 16’

27. Tryouts by Susana Casares | Fiction | USA | 14’

28. Two Boys And A Sheep by Lee Hyung-Suk | Fiction | South Korea | 18’

29. Working Day by Vangelis Karamarigos & Mavroeidis Zacharias| Fiction | Greece | 10’

 
DOCUMENTARY Category - INTERNATIONAL SHORT COMPETITION
PDF Print E-mail

1. Butterflies - 10 Observations by Paul Druce | Documentary | Germany | 17’

2. Fossil Memory by Diego Scarponi | Documentary | Italy | 15’

3. Scars Of Cambodia by Alexandre Liebert | Documentary | France | 30’

4. Silent Champions by Lulzim Sula | Documentary | Albania | 17’

5. The Angel Of Thousands Stones by Keivan Majidi | Documentary | Iran | 21’

6. The Other Penalty by Sfaxi Djamila | Documentary | France | 13’

 
ANIMATION Category - INTERNATIONAL SHORT COMPETITION
PDF Print E-mail

1. Clockwork Heart by Manuel Sumberac | Animation | Croatia | 9’

2. First Fish by Veronika Göttlichová | Animation | Czech Republic | 13’25’’

3. Framed by Evgenia Gostrer | Animation | Germany | 5’

4. Life Is Beautiful by Ben Brand | Animation | Netherlands | 8’37’’

5. Love And Vehicles by Drasko Ivezic | Animation | Croatia | 14’

6. Mr. Plastimime by Daniel Greaves | Animation | UK | 9’42’’

7. Photo by Mashaallah Mohammadi | Animation | Iran | 3’

8. Swan by Oleksandr Danylenko | Animation | Ucraine | 4’

9. The Day Of The Bleeding Gums by Dimitar Dimitrov | Animation | Bulgaria | 4’50’’

10. What Remains by Liv Scharbatke | Animation | Germany | 5’12’’

 
EXPERIMENTAL Category - INTERNATIONAL SHORT COMPETITION
PDF Print E-mail

1. Among The Innocent by Louis Mansfield | Experimental | USA | 7’

2. Cracks by Alex Pachón | Experimental | Spain | 4’

3. Happy Thoughts by Layke Anderson | Experimental | UK | 14’

4. Ingredients by Norika Sefa | Experimental | Kosova | 8’

5. Lesson by Mehdi Boostani | Experimental | Iran | 15’

6. Night Light by Choukrallah Noha | Experimental | Belgium | 13’

7. Our Skin Is Going To Gray by Ivan Bakrač| Experimental | Serbia | 12’32’’

8. Pillow Girl by Ronnie Cramer | Experimental | USA | 6’

9. R1138 by Sebastian Natto | Experimental | Germany | 8’

10. Y2o {distilled} by Dominique T. Skoltz | Experimental | Canada | 11’

 

 

Festival Events

 

Festival Guests