SPECIAL PROGRAM
Print

SPECIAL PROGRAM

3rd edition DocuTIFF 2017

 

PANORAMA

1. André Villers, a Lifetime in Images by Marketa Tomanova | 2015 | Czech Republic, France | 62'

2. Born of Stone by Emilio Bellu | 2016 | Italy, Czech Republic | 15'

3. Cab Elvis by Andrew Franks | 2016 | USA | 11'

4. Korida by Siniša Vidović | 2016 | Austria | 87'

5. Offshore by Werner Schweizer | 2016 | Switzerland | 102'

6. Operation Wedding by Anat Zalmanson-Kuznetsov | 2016 | Israel | 62'

7. The Most Important Boy in the World by Tea Lukac | 2016 | Serbia | 75'

8. The Viagra Chronicles by Chiara Sambuchi | 2016 | Germany, Italy, USA | 88'

9. Yours Truly, Sexymaja by Ivan Mandić | 2016 | Serbia | 85'

 

FOCUS: Agostino Ferrente

Mario's Film by Agostino Ferrente, Giovanni Piperno | 1999 | Italy | 45’

The Orchestra of Piazza Vittorio by Agostino Ferrente | 2006 | Italy | 93’

Le Cose Belle by Agostino Ferrente, Giovanni Piperno | 2013 | Italy | 88’

 

Reflecting Albania

Shqipëri! by Fabrizio Bruno, Elias Goddi  | 2016 | Italy | 39'

Tranzicion-Art and Politics in Albania by Giuseppe Schillaci | 2017 | France | 52'

 

 

RetrospecTIFF: Fakulteti i Artit Skenik, UA 2007-2017

1. Bes Mir nga Afrim Peposhi | 2015 | 4’18’’

2. Bevis Fusha nga Endrit Delisula | 2015 | 5’

3. Bizë nga Laured Isufaj | 2017 | 9’21’’

4. Buka e Gurit nga Aldi Karaj | 2010 | 6’30’’

5. Bulqiza po Ndryshon nga Lisiv Terezaj | 2009 | 5’

6. Cirku Kombëtar nga Françesk Dushi | 2012 | 7’36’’

7. Çanta e Grave nga Altin Çelmeta | 2013 | 7’32’’

8. Deb nga Redon Cami | 2013 | 8’32’’

9. Dokumentari që u bë Vetë nga Gjergj Kalaja | 2009 | 7’

10. Ergys Malsia nga Klint Memia | 2014 | 4’

11. Et’hem Qerimaj nga Benet Nelku | 2014 | 7’25’’

12. Forcë nga Klaudia Bastari | 2009 | 11’

13. Gdhend Pluhur nga Kristina Culaj | 2013 | 6’40’’

14. Gëlqere nga Arjan Taga | 2011 | 26’

15. Gotë me Gonin nga Taulant Zharri | 2013 | 9’46’’

16. Kaladë Peshkimi nga Holger Pema | 2012 | 4’42’’

17. Lila nga Andi Baholli | 2014 | 6’28’’

18. Misero nga Spiros Lena | 2010 | 6’

19. Mixer nga Ardian Guri | 2014 | 11’

20. Monologu i një Qyteti nga Anxhela Dervishi | 2013 | 13’

21. Në Pritje  nga Julian Canameti | 2012 | 9’27’’

22. Nga Mesi i Errësirës nga Ergi Hasku | 2013 | 6’

23. Pallati i Statujave nga Evi Gjoni | 2014 | 4’49’’

24. Paragliding nga Ergys Meta | 2013 | 9’30’’

25. Punë Dite, Punë Nate nga Mandi Jatagani | 2016 | 12’

26. Puzzle Town nga Enea Ristani | 2016 | 15’37’’

27. Qetësia nga Blerta Kelmendi | 2014 | 5’

28. Rrahje Zemre nga Dritan Mesareja | 2012 | 17’36’’

29. Shtëpia e Maskave nga Enxhi Arapi | 2017 | 8’

30. Shtëpia nga Franka Lezhja | 2017 | 7’29’’

31. Shtypi i Ditës nga Fisnik Smaja | 2014 | 5’31’’

32. Skizofrenia nga Migi Jaku | 2015 | 4’22’’

33. Tiranë-Beograd nga Ina Lisi | 2012 | 15’13’’

34. Torno nga Renato Hysenllari | 2013 | 6’50’’

35. Triptik nga Eduina Dollanga | 2009 | 6’18’’

36. Unë, Deti dhe... nga Lulzim Sula | 2013 | 7’

 

37. Xerocole nga Elton Koçi | 2013 | 9’